Enamik hoolsaid loomaomanikke, kes oma lemmiku käpakäigu eest hoolivad, ei hoia kokku kiipimise pealt. Tänapäeval kiibitakse loomad juba väga varajases elueas ning see on kasvav trend.
Loomakasvatajate käest soetatud lemmikutel on kiip juba eelnevalt paigaldatud, ühtlasi saavad kiibi loomade varjupaigast soetatud loomad.
Välistatud ei ole ka see, et loom tuuakse Eestisse välismaalt. Sellisel juhul on ka tõenäoline, et kiip on juba olemas ja selle paigaldamise pärast pead vaevama ei pea.
Fotol: RIsto Kask perega
Kiip on heaks abivahendiks siis kui loom läheb kaduma ning loomaleidjatel õnnestub kiibil sisalduvaid andmeid lugeda ja samastada mõnes registris olevate kontaktandmetega. Seeläbi on võimalik loomaomanikuga kontakti saada ning lemmik leiab peagi tagasitee koju.
Sealjuures on kiibist kasu ainult juhul kui kiibis sisalduvat informatsiooni on võimalik lugeda. Selle jaoks peab kiip olema registreeritud ja loomaomaniku andmed peavad olema kantud registrisse.
Erinevaid andmebaase ja registreid kus kiipe registreeritakse on mitmeid. Olemas on Eesti Lemmikloomaregister, Tallinna Koerteregister, erinevad andmebaasid mida peavad loomakasvatajad, välisriikides tegutsevad ühingud ning loomaaarstid. Leidub IT ettevõtjaid kes on proovinud andmebaase ühildada kuid seda suurema eduta.
Selge on see, et tänasel päeval Eestis ühtset andmebaasi välja kujunenud ei ole ning kõige tõenäolisem on see, et looma leidmisel tuleb loom toimetada varjupaika ning iseseisvalt omanikku leida on arutult keeruline.
Alles mõned kuud tagasi leidsin Tallinnas ühelt tänavalt väikese hulkuva koera. Tõu poolest meenutas loom Austraalia „Silky terrier“-i ning oma väikese kasvu tõttu olin mures looma heaolu pärast. Läheduses asuva loomaarsti kaudu tuvastasime kiiresti, et loomal on olemas kiip. Kahjuks ei õnnestunud välja lugeda loomaomaniku andmeid kuna kiip registreeritud ei olnud.
Abi ei saanud ka Tallinna Keskkonnaametist kelle sõnul samuti selle looma kiip registreeritud ei olnud. Lõpuks toimetasime looma Tallinna Loomade Hoiupaika kus ta jäi ootama, et omanikud teda otsima tuleksid.
Looma kiipides või juba kiibitud looma soetades tuleks kindlasti kindlustada, et kiip oleks registreeritud. Laialdaselt kasutatud andmebaas on näiteks Eesti Lemmikloomaregister, www.lemmikloomaregister.ee.
Risto Kask
Juhatuse liige
Aita Nõrgemat MTÜ